Стабільність

Чи знаєте Ви, якою є основна функція Національного банку України?
Це забезпечення стабільності грошової одиниці України.
Як Ви гадаєте - що таке стабільність ?
Напевно, Ви не будете проти наступного визначення ?
Стабільність - це здатність системи функціонувати, не змінюючи власну структуру і перебувати в рівновазі в часі.
А що таке цінова стабільність ?
Ви думаєте, що це більш-менш однакові ціни протягом тривалого часу ?
Ви сильно помиляєтесь !
Цінова стабільність передбачає незначне зростання цін, а не їх незмінність.
Висновок. Нерухомо зберігати гроші - шкідливо для Вашого здоров'я.
Давайте розглянемо детальніше.
Якою є стабільність гривні, долара США, японської єни?
Давайте подивимось, як змінювалась ціна хлібини в Україні протягом років.
Ціни в гривнях:
Рік                                  1996    2001    2010    2019

1 кг житнього хліба    0,60    1,65      3,70   12,00

Напевно, статистику на інші товари давати уже не має сенсу. Чи багато ваших знайомих відкладають гроші на купівлю житла в гривнях, тримаючи їх десь у схованці? Немає таких? Був один? І що, хату собі збудував??? Отож.
А в американських доларах? Є такі? Є. Спробуємо прикинути, скільки вони на цьому втратили. Відомо, що американці дуже люблять біг-мак.

Ось статистика цін в доларах на біг-мак у США.

(ціни в USD):
Рік           1967    1986    1996    2001    2010    2019

Біг-мак    0,49     1,60       2,36     2,54      3,73     5,58

Тобто, за 53 роки біг-мак подорожчав у 12 разів, а за останні 9 років у 1,5 рази. Ви скажете, що хату будують не з біг-маків, а з цегли. Вірно. І що, думаєте, що цегла в доларах не дорожчає? Все дорожчає.

Краща ситуація з японською єною, вона значно менше знецінюється з часом. Можна купити японські єни в банку, але зверніть увагу на спред (різницю між купівлею і продажем). Можна полетіти в Японію до родичів і купити єну там. Немає в роду японців до 10 коліна? Не біда - хоч сходите на Фудзіяму, познайомитесь із роботами, полюбуєтеся сакурою. Щоправда, щоб продати єну, знову доведеться вдихнути ніжний аромат японських квітів. Алея сакур є і в Ужгороді, і Карпати поруч, в Закарпатті є і бринза, і гарне вино, але єну у Вас там не куплять.

Можна залишити японську валюту дітям, нехай і вони полюбуються країною вранішнього сонця. Також можна купити і злитки дорогоцінних металів, але перед цим поцікавтеся, в якому банку Ви зможете потім продати ці злитки, куплені в якомусь конкретному банку. І ще одне - адресу свою не підкажете?

Можна купувати акції вітчизняних підприємств, але у Вас їх можуть відібрати по процедурі сквіз-аут. Можна "купувати" акції Apple, Amazon та інші, але дивіденди від цих акцій залишатимуться у їхніх справжніх власників. Можна купувати картини, написані роботами, майки відомих футболістів, уламки метеоритів та багато іншого, але ціни на такі товари - це що хочете, але аж ніяк не стабільність.

Криптовалюта. Тут значно цікавіше, але і складніше, можна як легко розбагатіти, так і легко майже збанкрутіти. Криптовалюта має цілий ряд переваг над звичайними (фіатними) валютами, але як непрофесіоналу знайти серед декількох тисяч криптовалют справді ті, які виростуть в ціні або хоча б не впадуть? Справа в тому, що навіть фундаментально якісні криптовалюти можуть різко зрости, а потім роками втрачати свою цінність на ринку, іноді в рази, лише через те, що вони ще недостатньо популярні.
А якщо і популярні, то знецінюються "за компанію". Якщо у Вас залізні нерви, чи Ви знаєте майбутнє, тоді Вам стабільна валюта не потрібна.

Ми не знаємо, скільки буде коштувати долар,  біткоїн чи будь-що інше ані завтра, ані через рік, але у нас є чітка послідовність дій та механізмів (описання), які забезпечують значну стабільність нашої криптовалюти - параболи.

PARABOLA
Ми досягли стабільності